Łączy nas pamięć
19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.
Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.
Akcji od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. / źródło /
Nasza szkoła również przyłączyła się do tej pięknej akcji. Przygotowaliśmy papierowe żonkile, które nosiliśmy jako symbol pamięci. Nauczyciel historii, pani Urszula Bień, wygłosiła poruszającą prelekcję na temat powstania w getcie. Obejrzeliśmy ciekawe nagrania i filmiki, wysłuchaliśmy pięknej recytacji i piosenki, które jeszcze bardziej wprowadziły nas w zadumę i skłoniły do refleksji.
To był ważny dzień dla naszej społeczności.