Wycieczka do Sandomierza
Sandomierz – to niezwykle urokliwe miasto położone nad Wisłą, nazywane kiedyś „Małym Rzymem” ponieważ, podobnie jak stolica Włoch, umiejscowiony jest na siedmiu wzgórzach.
Naszą przygodę z Sandomierzem rozpoczęliśmy przy studni w centrum miasta, w odległości około 25 metrów na południowy wschód od narożnika ratusza. Tu przywitał nas p. Paweł – przewodnik, z którym udaliśmy się do podziemi miasta. Zaczęliśmy zwiedzanie od komnaty Haliny Krępianki, w której usłyszeliśmy legendę o zwabieniu Tatarów przez kobietę do piwnic, wypuszczeniu białego gołębia i śmierci bohaterki wraz z Tatarami. Następną odwiedzoną przez nas salą była komora koszowa, której nazwa wzięła się od sklepienia w kształcie dna kosza. Kolejny był chodnik straceńców, w którym znajdował się pokój kata. Zobaczyliśmy różne narzędzia tortur, m. in. krzesełko prawdy z postawionymi na sztorc gwoździami. Chodnik górniczy był w ostatnim pomieszczeniu, z którego wychodziło się na zewnątrz schodami wachlarzowymi.
Następnie p. Paweł, zaprowadził nas do zbrojowni. Tu przenosząc się w czasie do 15 lipca 1410 roku staliśmy się uczestnikami słynnej Bitwy pod Grunwaldem. Była to bardzo atrakcyjna lekcja historii.
Kolejnym punktem naszej wędrówki był wąwóz Świętej Królowej Jadwigi. Po drodze zobaczyliśmy Ucho Igielne, wąwóz św. Jacka. Z wąwozu Św. Królowej Jadwigi dotarliśmy na dziedziniec zamkowy gdzie wysłuchaliśmy ciekawych sandomierskich opowieści i chwilkę odpoczęliśmy. Stąd ruszyliśmy w dalszą drogę, spacerkiem w stronę Rynku obok Collegium Gostomianum i Domu Długosza.
Ostatnim punktem zwiedzania była Brama Opatowska mierząca 33 metry. Aby dostać się na samą górę, trzeba pokonać 137 wąskich schodków. Na szczycie okazało się, że było warto trochę się zmęczyć, ponieważ z tarasu widokowego rozciągała się piękna panorama Sandomierza. Po smacznym obiedzie w restauracji Pod Ciżemką, był czas na smaczne lody i ostatni zakup pamiątek.
Wycieczka do Sandomierza dobiegła końca. W autokarze dzieliliśmy się wrażeniami. Humory nam dopisywały.
Uczniowie klas IV